pátek 10. února 2017

Recenze konceptu R O C L I T E

Koncept Roclite je v produkci od roku 2006 a tak bylo na čase nějakou tu inovaci, možná i evoluci. Pamatuji se na svou úplně první produktovou konferenci v Anglii.  Sedělo nás tehdy u kulatého stolu asi 15, včetně majitele inovejtu, Wayna Edyho. Celou konferenci tehdy vedl hlavní designér Graham Jordison a historicky první "markeťák" Shane Ohly. Shane, který mimo jiné dnes stojí za exklusivní  lahůdkou Glen Coe Skyline, vytvořil podle mě nadčasové a musím bohužel také říct dosud nejlepší vizuály, které značku naprosto dokonale identifikovaly. Dodnes rád vzpomínám na divoké ranní výběhy po anglických fells a právě tady jsem se rozhodl, že první modely které do Česka a na Slovensko dovezeme, budou X-Talon a Roclite. A právě Shane mě tehdy nasměroval na model Roclite 285, který osobně považuji za jednu z nejlepších bot, kterou inov-8 historicky udělal...

Původní koncept Roclite byl postaven na mezipodešvích s dropem 12, 9, 6 a 3 mm a odpočátku si získal velkou řadu spokojených uživatelů, zejména díky možnosti výběru dropu. Zadáním pro vývoj bylo jednoznačné - udržet vyjímečnou funkčnost celého konceptu a nabídnout malinko větší univerzální využití na tvrdých cestách. Nová platforma mezipodešví prozatím pracuje s dropem 8 a 4 mm, nicméně finišuje se na vývoji a doplnění nulového dropu.


Podešev:


stará verze vs nová verze
Evoluce je patrná už jen z fotky. Zásadní v pozitivním směru jsou funkční vlastnosti, které dostala druhá generace Roclite. Původní podešev byla vyrobena z jediné, kontaktní směsi pryže. Tato podešev měla parádní vlastnosti v offroadu, hlubokém sněhu, ale horší už na tvrdším povrchu. Tady docházelo poměrně rychle k obrušování špuntů, přece jen určení původních roclite bylo 70% trail a 30% silnice.
Nová generace podešví Roclite je vyrobena ze tří různě tvrdých (hustých) směsí a parádně funguje na mixu různých povrchů. Poměr využití vidím někde mezi 60/40 ve prospěch trailu. Patní část (šedá) je vyrobena z nejtvrdší kontaktní směsi, aby nabídla co nejlepší otěruvzdornost v momentě vyšší únavy, kdy už hodně taháme nohy za sebou. Vnější okrajová část (černá) má poskytnout vyšší kontakt na tření v momentě běhu po kamenitém nebo skalnatém povrchu a proto je vyrobena z nejměkčí kontaktní směsi. Odrazová část podešve (červená) nabízí pak optimalizovanou střední tvrdost. Má nabídnout co nejpřesnější odraz, je tedy potřeba najít optimální balance mezi mezi kontaktními vlastnostmi a otěruvzdorností.

konstrukce špuntů
Zajímavým funkčním detailem je konstrukce špuntů na podešvi, které mají výšku 6 mm a lůžko každého špuntu je lehce podsazeno směrem dovnitř, do podešve. Při běhu na tvrdém povrchu se pak každý špunt lehce zatlačí do podešve, resp. mezipodešve a špunty tak působí jako lehký tlumič. Tímto se výrazně zvyšuje komfort běhu po tvrdé podložce, přitom není snížen grip na měkké podložce a neztrácí se komfort pro chodidla uvnitř boty, ani při dlouhém běhu. Právě naopak.

Stejně jako u všech ostatních podešví z naší produkce, najdete zde předtvarovanou zónu ohybu (metaflex), která napomáhá ohýbat masu materiálu v odrazové fázi běhu. Pata podešve je natvarována tak, aby efektivněji a na větší ploše paty podešve rozkládala došlapovou energii (terradapter). Tohle výrazněji ocení běžci a běžkyně, kteří primárně běhají přes paty. Rozložením došlapové energie na větší plochy paty dochází k plynulejšímu přechodu do odrazové fáze běhu a tím se pochopitelně běh stává lehce efektivnějším.

metashank - khaki barva
Mezi podešví a mezipodešví je tradičně vložen tenký polymerový film (metashank), jehož primární funkcí je ochránit chodidla před proražením podešve o ostré kameny. V patní části je tento film ohraničen pásmem "terradapter", pata je tedy volná a napomáhá tak k efektivnějšímu "čtení" probíhaného terénu (propriocepce). Od středu paty pak jeho tvar kopíruje tvar plantární fascie, neomezuje tedy flexibilitu boty. Tohle oceníte zejména v těžších technických pasážích, traverzech, atp.

Střed podešve je přetažen přes mezipodešev až na svršek výztuhou, kterou interně označujeme "Y lock" u modelů 290 a "X lock" u modelů 305. Prakticky má tato výztuha propojit a zpevnit kotníkovou část svršku. Tat výztuha na svršku nepřechází celým obvodem paty z jediného důvodu, a to je omezení tlaku na achilovky. Podrobněji popisuji níže, u jednotlivých modelových řad.

Směs mezipodešve je u celého konceptu totožná a nazýváme ji Powerflow. Podobně jako u podešve se jedná o komposit 2 směsí, kdy v patě máme o cca 10% měkčí směs z důvodu komfortu, tlumení a propriocepce a ve špičce na opak o 15% tvrdší, z důvodu efektivnějšího odrazu. Při odrazu z příliš měkké směsi dochází ke ztrátám energie a proto máme v této části lehce tvrdší směs, ze které se lze mnohem efektivněji a přesněji odrazit.


ROCLITE 290
Nebudu zastírat, tahle bota je raketa. Na začátku jsem zmiňoval přirovnání ke starému modelu Roclite 285, a update na 290ku se neskutečně povedl. Mezipodešev má 17,5 mm v patě, 13,5 mm ve špičce, drop 4 mm. Mezipodešev zde podle mě nabízí optimální mix vlastností jako jsou vnímavost, dynamika, přesnost, propriocepce, odezva, přechodová fáze do odrazu, komfort a tlumení pro skupinu pravidelných běžců a běžkyň.
Bezešvý svršek je složen ze dvou pevných meshovým materiálů, které jsou dále vyztuženy na potřebných místech. Zásadní a vítanou změnou je nové kopyto. Již delší dobu jsme zaznamenávali reakci, že kopyto Standard je příliš široké, zejména pro holky a kopyto Precision je naopak příliš úzké. Celý koncept Roclite je tedy vyroben na kompletně novém kopytě Medium, které je celkově užší. Zásadní změnu pocítíte zejména v patní části. Něco málo o vývoji běžecké boty se můžete dočíst v tomto seriálu.

Špička svršku je trojitě vyztužena pryžovou výztuhou. Jedná se o klasický okop, aby byly ochráněny prsty v případě nakopnutí nějakých klacků, kamenů, atp. Na tuto výztuhu navazuje TPU obsázka kolem celé přední části svršku, která primárně stabilizuje chodidla v lůžku boty a sekundárně lehce zvyšuje životnost svršku. Celá přední část svršku je vyrobena z prodyšného a pevného sendviče, nečekejte zde žádnou výraznou voděvzdornost. Zásadním funkčním parametrem je prodyšnost. Čím lepší klima v botě, tím lepší kondice (stav) chodidel.
Nártová část svršku a originální systém šněrování (adapterweb) je naopak vyrobena z pevnějšího materiálu. Bota fakticky drží na nártu a příčná klenba má volný a ničím neomezený prostor k přirozené práci. Zásadním je zde ale dobře zvolený tvar obuvi a proto velmi dobře zkoušejte na prodejnách.
Šněrování je vyvedeno na nylonové popruhy. Tato celkem jednoduchá úprava výrazně zvyšuje komfort v botě. Při klasickém šněrování jsou chodidla upnuta v botě víceméně v jedné rovině. Zde se vyšněrování a upnutí boty na nárt rozkládá na mnohem větší ploše nártu a tím se parádně zvyšuje komfort.

Tradičně měkčí opatek je citlivý k achilovkám a o lepší fixaci kotníku v botě se stará externí výztuha Y lock, která vychází už ze středu podešve. Tato výztuha není přetažena přes patu hlavně z toho důvodu, aby nedocházelo k otlakům achilovek. Celá pata je tak krásně měkká a citlivá. V případě nějakých anomálií, výrustků na patách chodidel se dá vnitřní opatek aktivovat a následně lehce natvarovat na paty uživatele. Problém se tím nevyřeší, nicméně tato "kustomizace" může výrazným způsobem zpříjemnit běh pro majitele takhle poškozených chodidel. Přesný postup vám jistě ráda sdělí obsluha v běžeckých speciálkách, kterou k tomuto školíme.
Na svršku 290ky nenajdete poutka na návlek, která se se bohužel nepodařilo nějak rozumně zakomponovat. V každém případě se dát použít návlek Debrisgaiter 32 a hlavně, na zimu 2017 připravujeme návlek, který nabízí řešení 2v1 :-)


ROCLITE 305Vyšší brácha rakety Roclite 290 nese označení Roclite 305 a nabízí se i v provedení s Gore-Tex membránou. Mezipodešev má 22,5 mm v patě, 14,5 mm ve špičce, drop 8 mm. Vyšší platformu tedy uvítají spíše hobíci, bota nabízí hodně vysoký komfort na dlouhé běhy. Konstrukce podešve a mezipodešve je identická s nižší verzí, všechny parametry tedy najdete výše.

Svršek je ve špičce oproti 290ce více zavřený, nabízí tedy lehce menší prodyšnost. Zásadní rozdíl je v konstrukci jazyka, ten je u 305ky po celé délce, z obou stran našit přímo na svršek. Tvoří tak kompaktní, a hlavně velmi komfortní "střevíček" na velmi dlouhé běhy. Koncový "motýlek" jazyka je pak více polstrovaný, zabraňuje nečistotám vniknout dovnitř boty a zvyšuje komfort.

Další významný rozdíl je ve stabilizaci paty. Patní část svršku je vyztužena TPU výztuhou "X-lock", která výrazně lépe fixuje kotník v lůžku boty a zpevňuje také nárt. Přesně tento prvek určitě ocení hobíci v trailovém prostředí, kteří v této botě získají benefit vyšší stability. Achilovky jsou opět volně, takže na ně nebude vyvíjen žádný tlak od výztuhy. Součástí výztuhy jsou také kapsičky na upevnění RU návleku.


Kde je Roclite doma?


Roclite je multisportovní koncept, který je vyvíjený do alpského prostředí. Nečekejte tady špičkový grip jako u X-talonů, X-claw nebo hřebových speciálů. Určitě tu oceníte jakousi univerzálnost využití na jakékoliv outdoorové aktivity. České i slovenské trailové prostředí je podle mě ideálním terénem pro tento koncept. Nakonec sám jsem většinu kilometrů nabíhal ve Vizovických vrších, Hostýnkách a Javornících. Komu nevyhovuje široký Terraclaw nbeo Trailtalon, rozhodně se najde v nových Roclite.

V minulosti byla součástí konceptu Roclite také několik kotníkových modelů, které patřily do kategorie Fast&Light. Skalní příznivci značky si jistě vzpomenou na nejlehčí koženou kotníkovou botu s GTX membránou, Roclite 400 GTX a další.
Dnes, nově představený koncept zahrnuje tři modely postavené na vyšší platformě s dropem 8mm. Všechny spadají do outdoorové kategorie Fast&Light, pro česko-slovenský trh dovážíme zatím jen verzi s Gore-tex membránou, Roclite 325 GTX. Svršek i spodek této boty vychází z konstrukce nízké verze 305, bota má jen kotníkový střih.Vývoj se dále soustředí na dopracování varianty s nulovým dropem, aby byl celý koncept ucelený na nabídku 0, 4 a 8 mm.
Za zmínku určitě stojí fakt, že Roclite 290 byl na sklonku loňského roku označen on-line magazínem Rungo.cz, nejlepší novinkou roku 2016
Nezávislá recenze modelu Roclite 290 od Víti Kněžínka
Nezávislá recenze modelu Roclite 305 od Iana Corlesse


21 komentářů:

 1. Dobrý den, díky za recenzi, zajímaly by mne dvě věci - srovnání nejnovější Roclite 290 (model 2017) s už ultra-starým modelem Roclite 268 - hlavně co se týče vnímavosti boty v měkkém terénu a jejich váhy - tuto informaci jsem se nikde nedočetla.

  Druhý dotaz je k Roclite GTX a Trail Talon GTX - v řadě jaro/léto Trali Talon s GTX není vůbec a Roclite s GTX jen kotníkový - což mi na běh v létě připadne dost jako nonsense - proč je nedovážíte s nízkým kotníkem?

  díky za doplnění

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Úplně původní Roclite 268 měl drop 9mm, který se postupem času snížil na 6mm. Nová 290ka má drop jen 4mm. Zásadní změny ale proběhly na mezipodešvi, kdy nová 290 má lehce vyšší platformu, která nabízí parádní komfort. Porovnání vnímavosti na měkkém terénu vyznívá lehce ve prospěch nové 290ky.
   Nízkou variantu Roclite 305 s GTX membránou nedovážíme v létě právě proto, že tato bota nemá v létě uplatnění a opodstatnění. Membrána v běžecké botě v teplém počasí je podle mého názoru nesmysl a rozhodně takovou botu nedoporučuji kvůli snížené prodyšnosti. Na podzimní část sezony pak Roclite 305 s GTX membránou budeme mít.
   Produkce Trailtalon s GTX membránou už nepokračuje.

   Smazat
 2. dobrý den, děkuji za odpověď, a v čem doporučujete běhat na jaře a v létě, když prší?
  A jaký smysl má pak na léto kotníková bota s membránou?
  Bohužel, v některých velikostech jsou Roclite s GTX už nyní beznadějně vyprodány - nezvažujete ještě některý z modelů nízkých Roclite s GTX dovézt?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V teplém počasí jde o klima v botě. V teplém, ale vlhkém počasí je vždy lepší mít výborně prodyšnou botu, tedy bez membrány. V teplém počasí obzvláště. Ano, prodyšný svršek se promočí, ale chodidla jsou neustále provětrávána a uvnitř boty je výrazně lepší klima, než v botě s membránou. Membrána drží teplo, snižuje prodyšnost, je to takový "skleník" Kůže na chodidlech vlhkem měkne a zvyšuje se riziko puchýřů. Prodyšná bota v kombinaci s běžeckou ponožkou s výrazným podílem vlny je pro zkušené běžce naprosto ideálním řešením pro letní běhy.

   Smazat
 3. Dobrý den,
  prosím o radu. Řeším nové boty za Rocklite 282, které už dosluhují. Vyhovují mi po všech směrech ačkoli Gore na nových botách nemusí být.
  Váhám mezi Rocklite 290,305 a Trail Talon 275.
  Díky. MT

  OdpovědětSmazat
 4. Dobrý den a dík moc za zájem o inov-8! Roclite 282 má rozhodně nejblíž současnému Roclite 305. Nová verze nabídne malinko univerzálnější využití podešve, nižší varianta 290 je skvělá na rychlejší běhy, vyšší naopak na nabíhání objemu. POkud budete chtít verzi s membránou, během 2 týdnů budeme mít i verzi 305 s gore-tex membránou. Mějte se hezky

  OdpovědětSmazat
 5. Dobrý den, začínám běhat a ráda bych si pořídila nové botky. Nemám ambice běhat maratony, jen mě to prosně baví, jít se proběhnou a vzít sebou své psy. Běhám z cca 50% po měkkých polních cestách, někdy i po zabláceném poli, po šotolině, po hrázi řeky a 50% po asfaltu, hlavně jako přeběhy, než se dostanu na měkké. Prostě venku v přírodě, aby to bavilo i mou smečku, ale musím se tam nejdřív dostat a jet se proběhnout a vyvenčit autem se mi moc nelíbí :) Mám vyhlédnuté dvě favoritky - roclite a Race Ultra. Do teď jsem používala nějaké obyčejné botky. Proto bych Vás ráda poprosila o radu, které zvolit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den Světlano a dík moc za zájem o inov-8! Race Ultra se už bohužel nevyrábí, nahradily ji koncepty TRAILTALON a TRAILROC, nicméně pro běh se psem, hlavně pak z důvodu lepšího gripu určitě doporučím ROCLITE. Zkuste navštívit některou z běžeckých speciálek, tyto boty jsou běžně v nabídce, chce to dobře vyzkoušet.

   Smazat
 6. Dobrý den,
  chtěla bych poprosit o radu. Běhám se svým psem canicross. Spíše hobby,hodně tréninků, jen sem tam nějaký závod, běháme po lesních cestách,místy zpevněné kameny, místy nezpevněné, po loukách a polních cestách. Sháním vhodnou botu na zimní období-déšť, sníh, bláto, rosa,nejlépe nepromokavá. Rozhodla jsem se pro Inov-8, jen tápu mezi jednotlivými řadami. Zatím se rozhoduji mezi X-claw 275 a Roclite a Parkclaw. Prosím poraďte. Děkuji Markéta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den a dík moc za zájem o inov-8! Ve vašem případě určitě doporučím X-CLAW 275, pokud to pak měla být užší bota, pak X-TALON 212. Mějte se hezky

   Smazat
 7. Dobrý den, běhám 3 x týdně á 20-25 km (na jeden výběh). Běhám na různorodém terénu, převážná část terénu je v lesoparku kde jsou štěrkové cesty, lesní nezpevněné cesty, vbíhám i do lesa do měkkého, přebíhám i louky a vybíhám i na asfalt. Prostě opravdu členitý terén. Vlastním I-nov Trailroc 255. Jsem spokojená, ale se zimou přemýšlím o Roclite 305, kde se mi líbí podrážka a v recenzích uvádí, že bota je vhodná do terénu na delší výběhy (běhám 20-25 km na 1 výběh, ale tempo je svižné, rychlost průměrně 10,8 km/hod). Především mi jde ale o výběhy v zimním období. V Trailrocu jsem minulou sezonu taky párkrát vyběhla, ale noha se hodně klouzala. Myslíte,že by tato bota byla vhodnější? Mám 51 kg a měřím 162 cm. Zkrátka drobek, ale velmi houževnatý :-) Děkuji mockrát za radu. Mějte se hezky. Bartošová

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dík moc za zájem o Inov-8. Roclite je určitě vhodnější k vašim parametrům. Poměr využití podešve vidím na 60% trail, 40% silnice a grip na měkkém terénu má určitě lepší než původní i nový Trailroc

   Smazat
 8. Dobrý den,
  je model Roclite 305 (GTX) vyráběn také na kopytu M ( jako Roclite 290 ) nebo na kopytu širokém S ?
  Děkuji. Markéta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Celý koncept Roclite je vyráběn na kopytě M, tedy střední šířka. Mějte se hezky

   Smazat
 9. Dobrý deň, hľadám náhradu za speedcrossy a rozhodol som že by som pre zmenu vyskúšal niečo od inov8, ide hlavne o dlhšie tréningové behy v priamo v lese pripadne na lesných cestičkách 10-25km, zatiaľ sa rozhodujem medzi rocklite 295 / x talon 225 / xclaw 275 a neviem si rady lebo mám relatívne úzku nohu vedeli by ste mi poradiť? Ďakujem za odpoveď.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den a dík moc za zájem o inov-8! Pro vaše zadání doporučím spíše x-talon 212 nebo x-talon 230, který dorazí na trh v lednu, případně ještě multisportovní roclite 290 nebo starší model roclite 295. Všechny tyto boty jsou užší a jsou podobné speedcrossu. X-claw 275 je široká bota a x-talon 225 zase hodně nízká, závodní speciálka

   Smazat
 10. Dobry den. Je Roclite 290 vhodny i na behy kolem 20 km?
  Jake boty bych mel pouzit na trail maraton?
  Rychlostne se na silnici pohybuji okolo 3 hodin. Dekuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den. Důležité jsou 2 parametry. Šířka vašich chodidel v místě příčné klenby a typ boty, ve které běháte dnes. Obecně není problém běžet horský maraton v roclite 290, pokud vám bota sedne tvarově a máte raději vnímavější boty.

   Smazat
 11. Dobrý den, kdy by měly být na trhu Inov8 Roclite 325 GTX s nulovým dropem?

  OdpovědětSmazat
 12. Dobrý den,
  chtěl bych poradit s výběrem. Roclite 290 vs. Trailroc 285. Jsem mírně pokročilý běžec, 40 let, 100 Kg, 198 cm. Boty bych chtěl na orientační běh u nás po Vysočině. Tedy cca 20%÷30% zpevněné cesty, lesní cesty, 30%÷40% pěšiny zbytek les. Chtěl bych je používat i na trénink po lesních cestách. Tedy nějaké takové univerzály. Co je správná volby?
  Modely čistě pro orientační běh mi pro naše podmínky nepřipadají moc vhodné. Jsou pravděpodobně pro extrémnější podmínky.

  OdpovědětSmazat
 13. Dobrý den, také bych se ráda zeptala, kdy by měly být na trhu Inov8 Roclite 325 GTX s nulovým dropem?

  OdpovědětSmazat